عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیلی بر نحوه توزیع تراکم جمعیتی در سطح شهری با بهره گیری از AHP

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

جایگاه جغرافیایی شهرستان کرمانشاه                        

شهرستان کرمانشاه یکی از شهرستان­های استان کرمانشاه می باشد که در مرکز استان واقع شده و مرکز ­آن شهر کرمانشاه می­باشد. این شهرستان تا پایان سال 1390­ دارای 5 بخش، 4 شهر، 13 دهستان و 752 روستای دارای سکنه بوده می باشد. در سال 1390، جمعیت این شهرستان 1018895 نفر بوده می باشد که از این تعداد 5/84 درصد (860852 نفر) در نقاط شهری و 5/15 درصد (157684 نفر) در نقاط روستایی سکونت داشته­اند و تعداد اندکی (359) نفر، غیرساکن بوده­اند.

 

3-4- جایگاه جغرافیایی شهر کرمانشاه

شهر کرمانشاه در نیمه شرقی استان واقع شده می باشد. این شهر بین مدار 34 درجه و 19 دقیقه عرض شمالی و 47 درجه و 7 دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبدأ (گرینویچ) قرار دارد. این شهر با قرار گرفتن در دو طرف رودخانه قره­سو و دامنه کوه­سفید و طرفین دره سراب، دارای 1322 متر بلندی از سطح دریا می باشد. شهرکرمانشاه از سمت شمال و جنوب به ارتفاعات محدود گردیده و رودخانه قره­سو که در دشت کرمانشاه جاری می باشد، عملاً شهر را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می­نماید (نقشه شماره 3-1).

مساحت شهر بالغ بر 10000 هکتار می­باشد که 2/5920 هکتار آن یعنی در حدود 87/61 درصد، سهم سطوح خالص شهری و سطحی معادل 4/3648 هکتار با 38/12 درصد، سهم سطوح ناخالص شهری می باشد (سالنامه آماری استان کرمانشاه، 1390).

آب و هوا

شهر کرمانشاه دارای اقلیم معتدل کوهستانی و در قرن چهارم میلادی شهر کرمانشاه که در آن، دوران روستای خوش آب و هوایی بوده به عنوان دومین اقامتگاه سلطنتی ساسانیان انتخاب گردید. در دوران ساسانیان باغ­های بزرگی در این منطقه ساخته گردید و تا مدت­ها مکان تفریحی شاهان ساسانی بوده می باشد، در دوران اسلامی نیز بارها شهر کرمانشاه را شهر خوش و آب و هوا توصیف کرده­اند که در آن آب­ها جاری می باشد و درختان و میوه­جات فراوان دارد و کالاها در آن ارزان­اند.

این فقیه در کتاب البلدان که در سال 290 هجری نگاشته می باشد. در مورد کرمانشاه می­نویسد: او قباد از مداین تا رود بلخ در همه راه هیچ سرزمینی که هوایش از کرمانشاهان تا گردنه همدان – اسدآباد خوش­تر و آبش گواراتر و نسیمش لذت­بخش­تر باشد نیافت این بود که قرمسین را ساخت.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

در این پژوهش تراکم جمعیت در سطح محلات شهر کرمانشاه مورد مطالعه قرار می­گیرد و نتایج حاصل از تراکم جمعیت در سطح محلات با بهره گیری از روش AHP مورد ارزیابی و مقایسه قرار می­گیرد و در نهایت می­توان اهداف پژوهش را به تبیین ذیل اظهار نمود:

  • ارائه روش مطلوب توزیع تراکم جمعیت به مقصود رسیدن به تراکم بهینه در سطح شهر کرمانشاه.
  • ارائه یک مدل پیشنهادی براساس مدل AHP.
  • ارائه راهکار یا پیشنهادها.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه