تحلیلی بر نحوه توزیع تراکم جمعیتی در سطح شهری با بهره گیری از AHP

قسمتی از متن پایان نامه :

در مواردی که مناطق تازه­آباد شده گسسته از گروه­های اجتماعی و فرهنگی مختلفی تشکیل می­گردد. علاقه این گروه از ساکنان به داشتن واحدهای مسکونی ویلایی (غیرآپارتمانی) بیشتر می باشد و شاید یکی از علت های انتخاب نقاط دورتر از مرکز شهر دستیابی به مسکن مستقل و ویلایی می باشد. پایین بودن تراکم مسکونی در این گونه مناطق موجب بالا بودن نرخ خدمات شهری بالایی می باشد.

منطقه مسکونی پیوسته غیررسمی و منطقه مسکونی گسسته غیررسمی، به گونه نامنظم و اکثراً در مواقعی که نظم شهری حاکم نبوده، توسط مهاجران روستایی و یا بی­مسکنان شهری احداث شده­اند. در این مناطق برعکس نقاط دیگر به دلیل نبودن طرح شهری، نرخ تراکم جمعیتی ناخالص شهری بسیار بالاتر از تازه­آبادهاست، دلیل این مسئله تصرف قطعات کوچک زمین و احداث بناهای کوچک می­باشد. در مورد این مناطق اکثراً صحبت از ساماندهی می باشد به این ترتیب که با تعریض معابر و احداث بعضی از تأسیسات شهری زندگی را نظم و نسخ بهتری بدهند. این مناطق به دلیل تصرف و یا فروش قطعات کوچک زمین جمعیتی نسبتاً زیاد را در خود جای داده می باشد. ساکنان مناطق توسعه یافته غیررسمی گسسته از همسازی اجتماعی بیشتری برخوردارند و غالباً با یکدیگر خویشاوند هستند. لذا تحمل زندگی نزدیک به همدیگر را دارند

در مورد جابه­جایی و زوال بافت درون شهری می­توان افزود که عوامل مختلفی موجب رها کردن این بافت شده و معمولاً در طرح­های تفصیلی شهری برای این گونه مناطق طرح­های ویژه­ای را توصیه می­کنند.

این بافت­ها دارای خصوصیات اجتماعی و اقتصادی خاصی می باشد، برای مثال به لحاظ مهاجرت ساکنان قبلی، مآوای گروه­های حاشیه­ای جامعه و احیاناً آسیب دیدگان اجتماعی شده می باشد.

مهمترین عارضه شهرهای بزرگ و متوسط و حتی شهرهای کوچک رها کردن بخش زیادی از مناطق شهری به دلیل نبود بعضی از تسهیلات و خدمات و یا اعتبار اجتماعی مثبت و منفی می باشد که سکونت در نواحی گوناگون شهر را مطرح می­کند در حالی که بخش وسیعی از شهرها که دارای خدمات اصلی مثل برق، آب، لوله­کشی، … هستند خالی از سکنه می­گردد (عزیزی، 1388: 130-129-128).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

در این پژوهش تراکم جمعیت در سطح محلات شهر کرمانشاه مورد مطالعه قرار می­گیرد و نتایج حاصل از تراکم جمعیت در سطح محلات با بهره گیری از روش AHP مورد ارزیابی و مقایسه قرار می­گیرد و در نهایت می­توان اهداف پژوهش را به تبیین ذیل اظهار نمود:

  • ارائه روش مطلوب توزیع تراکم جمعیت به مقصود رسیدن به تراکم بهینه در سطح شهر کرمانشاه.
  • ارائه یک مدل پیشنهادی براساس مدل AHP.
  • ارائه راهکار یا پیشنهادها.
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد