تحلیلی بر نحوه توزیع تراکم جمعیتی در سطح شهری با بهره گیری از AHP

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

راهبرد تمرکز: سیاست­های تحکیم شهری[1]

«سیاست­های تحکیم شهری» در بعضی کشورها نظیر استرالیا، کانادا و آمریکا به مقصود بالا بردن تعداد واحدهای مسکونی در بافت­های موجود شهری و غالباً به صورت مسکن با تراکم متوسط درصدر دستور کار سیاستگذاران مسائل شهری قرار گرفته می باشد. این سیاست به عنوان وسیله­ای جهت صرفه­جویی در هزینه زیرساخت­ها و کاستن از تقاضا برای زمین در پیرامون شهرها، کاستن از فاصلۀ سفر و افزایش اندازه بهره گیری از حمل و نقل همگانی مدنظر قرار داشته­اند.

سیاست­های «تحکیم شهری» به گونه عام شامل چهار مورد زیر می­گردد:

  • ساخت و ساز و قطعات بی­استفادۀ زمین درون شهر (توسعۀ میان­افزا)[2]
  • تفکیک مجدد قطعات مسکونی در کشورهایی که سابقۀ بهره گیری از قطعات بزرگ مسکونی دارند.
  • کاهش دادن اندازه سطح حداقل مجاز قطعۀ تفکیکی مسکونی در طرح­های کاربری زمین
  • اجازه دادن به ساخت و ساز مسکن با تراکم متوسط در نواحی که قبلاً برطبق طرح­های جامع برای مسکن کم تراکم پیش­بینی شده بود.

این راهبرد دفعی و کوتاه مدت قلمداد می­گردد (عزیزی، 1388: 54).

 

2-33-3- راهبرد عدم تمرکز متمرکز

گروئن[3]نیز با تدوین نظریه «کلانشهر سلولی» خود ایدۀ کهکشانی از سکونتگاه­ها را دنبال نمود. او احساس می­نمود رویکرد پیشنهادی­اش می­تواند به حفظ کردن «حس شهریّت» تنوع و طراوت زندگی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی زندگی در مرکز شهر کمک کند «گروئن» به جای توسعۀ هرز و بی­رویه حومه­ای، یا سلسله مراتب منطقه­ای از شهرها، گونه­ای از زندگی کلانشهری با تراکم زیاد را پیشنهاد نمود که می­توانست در قالب مجموعه­ای از شهرها که هریک توسط نواحی طبیعی احاطه شده متشکل از مجموعه­ای از سلول­های کوچکتر یا واحد همسایگی باشند. در طرح پیشنهادی گروئن یک ناحیه مرکزی شهر با جمعیتی حدود 50 هزار نفر که توسط 30 شهرک و هریک با جمعیتی برابر 65 هزار نفر احاطه می­گردید در نظر گرفته شده بود.

به گونه کلی راهبرد عدم تمرکز متمرکز به واسطۀ ملاحظات محیطی مقبولیت بسیار زیادی یافته، زیرا پتانسیل کاستن از مصرف انرژی را داشته و به گونه خاص مشوق بهره گیری از سیستم حمل و نقل همگانی و سیستم­های حرارتی و نیروی مشترک می­گردد (منبع قبلی:67).

 

[1]. Urban Consolidation Policies

[2]. Infill development

[3]. Gruen

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

در این پژوهش تراکم جمعیت در سطح محلات شهر کرمانشاه مورد مطالعه قرار می­گیرد و نتایج حاصل از تراکم جمعیت در سطح محلات با بهره گیری از روش AHP مورد ارزیابی و مقایسه قرار می­گیرد و در نهایت می­توان اهداف پژوهش را به تبیین ذیل اظهار نمود:

  • ارائه روش مطلوب توزیع تراکم جمعیت به مقصود رسیدن به تراکم بهینه در سطح شهر کرمانشاه.
  • ارائه یک مدل پیشنهادی براساس مدل AHP.
  • ارائه راهکار یا پیشنهادها.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد