عنوان کامل پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 تحلیلی بر نحوه توزیع تراکم جمعیتی در سطح شهری با بهره گیری از AHP

قسمتی از متن پایان نامه :

توسعه شهر به طرف شمال به اشکال مختلفی صورت گرفته می باشد ایجاد شهرک­های جدید، توسعه در پیرامون روستاها و شکل­گیری محلات اسکان غیررسمی و تفکیک و آماده­سازی اراضی مانند اشکال توسعه شهری در حوزه­های شمالی بوده می باشد. شهرک­های حاشیه­ای و ساکنین آن­ها به سه گروه عمده تقسیم می­شوند:

  • گروه اول: ساکنین شهرک­هایی هستند که توسط دولت یا سرمایه­داران بزرگ به وجود آمده و گاه از نظر کیفی بهتر از بسیاری نقاط شهری می­باشد (مانند شهرک معلم).
  • گروه دوم: ساکنین بخش­هایی که از گسترش و بازسازی روستاهای اطراف (که قبلاً نیز مسکونی بوده­اند) به وجود آمده­اند (باغ ابریشم، چقاکبود، مرادحاصل، حکمت­آباد یا قلعه حکیم باشی، چقامیرزا، قلعه کهنه، چقاگلان، باغ­نی، سراب قنبر).
  • گروه سوم: حاشیه­هایی که قبلاً مسکونی نبوده و ساکنین آن­ها مهاجرین روستایی یا کسانی هستند که به علت های گوناگون از محل اصلی خود مهاجرت کرده­اند مانند «شاطرآباد، جعفرآباد، کولی­آباد» (مهندسان مشاور تدبیر شهر، 1389: 227-226).

نقاط اشتراک گروه­های دوم و سوم – جمعیت بیشتر، تشابه وضعیت اقتصادی، کمبود یا نبود امکانات و تأسیسات و خدمات شهری و … می­باشد. شهرک شهید باهنر (آناهیتا) در این بین وضعیت خاصی دارد. این شهرک قبل از انقلاب ساخته شده که در زمان جنگ تحمیلی، مهاجران این بناهای نیمه ساخت را تصرف و اشغال کرده­اند.

یکی از مهم­ترین اثرات جنگ در شهر کرمانشاه، دوگانگی پدید آمده در ساختار اجتماعی – فرهنگی ساکنان آن و شکل گرفتن دو گروه عمدۀ اجتماعی می باشد. به این معنا که اگرچه طی سال­های اخیر به علت ساز و کارهای مهاجرفرستی و مهاجرپذیری در این شهر موازنه جمعیتی مستقر بوده، اما از نظر اجتماعی تعادل نسبتاً بالای گذشته به هم ریخته و شهر با مشکلی اساسی روبرو شده می باشد. تقابل­های ناشی از مسائل اخیر در بسیاری زمینه­ها مانع جدی در برابر برنامه ریزی­های رشد و توسعه می باشد.

انعکاس کالبدی تحولات اجتماعی و چند دوره مهاجرت­های گسترده از روستاها به کرمانشاه و از مناطق آسیب دیده در جنگ به این شهر، گسترش شتابان شهر و خارج شدن شکل توسعه از الگوهای متعارف شهرسازی و پیدایش چند گونۀ بافت شهری بوده می باشد. شهر به صورت خطی به سمت شمال گسترش یافته و یا جذب اراضی کشاورزی کم نظیر دشت کرمانشاه و طاق­بستان وارد حریم­های طاق­بستان نیز شده می باشد و در منتهی الیه شمالی به سمت شرق و غرب امتداد یافته می باشد. طی این مراحل روستاهای زیادی جذب بافت شهر شده­اند و شهرک­های متعددی نیز با یکدیگر موزائیک شده و پاره­های بافت را تشکیل داده­اند.

نمونه­های گویای این گرایش اتصال روستاهای مرادحاصل، چقاکبود، چقاگلان، سرخه­لیژه، چمن، دره­دراز، طاق­بستان، نوکان، کرناچی … و جذب شهرک­های 22 بهمن، کارمندان، مسکن، شهرک نبوت، الهیه، 100 دستگاه، بهزیستی و … بوده می باشد (منبع قبلی،228).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

در این پژوهش تراکم جمعیت در سطح محلات شهر کرمانشاه مورد مطالعه قرار می­گیرد و نتایج حاصل از تراکم جمعیت در سطح محلات با بهره گیری از روش AHP مورد ارزیابی و مقایسه قرار می­گیرد و در نهایت می­توان اهداف پژوهش را به تبیین ذیل اظهار نمود:

  • ارائه روش مطلوب توزیع تراکم جمعیت به مقصود رسیدن به تراکم بهینه در سطح شهر کرمانشاه.
  • ارائه یک مدل پیشنهادی براساس مدل AHP.
  • ارائه راهکار یا پیشنهادها.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه