عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیلی بر نحوه توزیع تراکم جمعیتی در سطح شهری با بهره گیری از AHP

قسمتی از متن پایان نامه :

عوامل شهرسازانه بصری و زیباشناسی که افزایش تراکم را در بعضی از نقاط شهر ضروری می­سازند:

  • بهره­وری از منظر: گاهی اوقات منظر مناسبی در بخشی از شهر هست (رودخانه، دریاچه، جنگل و …) که لازم است جمعیت بیشتری از آن بهره­مند شوند و در نتیجه تراکم در آن نقطه افزایش می­یابد؛ مانند تپه الهیه تهران از جایگاه منحصر به فرد این تپه در بهره­وری از منظر شهر و کوه ناشی می­گردد.
  • نشانه­سازی شهری و عوامل زیباشناسی: در بعضی از نقاط شهری ایجاد یک نشانه شهری (به خصوص در شهرهای کم عارضه) ضرورت تام یابد؛ پس در این نقاط نیز ایجاد ساختمان متراکم­تر و در نتیجه تراکم بیشتر ضروری می­گردد. این عوامل ممکن می باشد از مباحث زیباشناسانه نشأت گیرد و یا عوامل شهرسازانه باعث این امر گردد.
  • رشد موزون شهر: شهر نیز مثل هر موجودی دیگری، وقتی رشد موزون دارد که این رشد در تمام ابعاد اتفاق بیافتد؛ یعنی با بزرگ شدن شهر در سطح، قطعاً به نسبت متعادل در ارتفاع نیز این امر بایستی صورت پذیردکه اغلب با افزایش تراکم، متقارن خواهد گردید (مشهودی، 1389: 13-12).

 

2-29- نحوه توزیع تراکم­های شهری و عوامل تأثیرگذار بر آن­ها

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مطالعه وضعیت تراکم شهری در مناطق گوناگون جهان می­تواند به بسط شناخت و روشن شدن ابعاد پدیده تراکم­گرایی کمک مؤثر کند. در یک نگاه کلی «بالاترین تراکم­های شهری» در جهان مربوط به آسیا، تراکم­های بالا مربوط به اروپا، شمال آفریقا و خاورمیانه، تراکم های پایین مربوط به آمریکای لاتین و جنوب صحرای آفریقا و پایین­ترین تراکم ها مربوط به استرالیا و آمریکای شمالی می باشد (Burgess, 2000

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

در این پژوهش تراکم جمعیت در سطح محلات شهر کرمانشاه مورد مطالعه قرار می­گیرد و نتایج حاصل از تراکم جمعیت در سطح محلات با بهره گیری از روش AHP مورد ارزیابی و مقایسه قرار می­گیرد و در نهایت می­توان اهداف پژوهش را به تبیین ذیل اظهار نمود:

  • ارائه روش مطلوب توزیع تراکم جمعیت به مقصود رسیدن به تراکم بهینه در سطح شهر کرمانشاه.
  • ارائه یک مدل پیشنهادی براساس مدل AHP.
  • ارائه راهکار یا پیشنهادها.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد