تحلیلی بر نحوه توزیع تراکم جمعیتی در سطح شهری با بهره گیری از AHP

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

– تراکم کم و نکات منفی

توسعه­های شهری بی­رویۀ کم تراکم در حومه­های شهرهای ایالات متحده و استرالیا به منزلۀ بدترین نوع ساختار شهری ارزیابی شده­اند. بنا به عقیده صاحب نظران این فرم از حومه نشینی منجر به ظهور نوعی سبک زندگی شده که مانع شکل­گیری احساس تعلق به یک جامعۀ واحد محلی در ساکنان مجتمع­های زیستی می­گردد. محلات حومه­ای کم تراکم، مکان­هایی ارزیابی شده­اند که از نظر اجتماعی خنثی هستند و به واسطه فقدان تنوع اجتماعی و اقتصادی در آنها به زندگی یکنواخت و ملال­آور ساکنان منجر شده می باشد.

توسعه­های هرز و کم تراکم توسط افزایش حمل و نقل جاده­ای به ویژه توسط اتومبیل­های شخصی ممکن و تسهیل گردیده می باشد.

نیومن و کن ورثی[1] براساس مطالعات این دو محقّق، ارتباط بسیار قوی بین اندازه بهره گیری از اتومبیل، مصرف انرژی و تراکم شهری هست؛ و با افزایش تراکم از اندازه بهره گیری از اتومبیل در حمل و نقل شهری، مصرف انرژی کاسته می­گردد. همچنین شهرهای کم تراکم هزینه بیشتری برای حمل و نقل مسافر نسبت به شهرهای پرتراکم مصرف می­نمایند (قربانی، 1382: 33).

 

2-25-4- تراکم کم و نکات مثبت آن

بعضی پژوهشگران نظیر «استرتون»[2] ضمن تأیید بعضی ایرادات در مورد کلیشۀ محلات حومه­ای، عقیده دارند که اساساً در مورد انتقاد از محلات کم تراکم حومه­ای ساده­اندیشی بسیار زیادی صورت گرفته می باشد. او می­گوید محلات حومه­ای دارای رشد ارگانیک درونی و خاص خودشان هستند که طی زمان صورت می­پذیرد و پیش روی بسیاری از مردم چه در محلات درونی شهرها، یا در روستاها، زندگی بسیار خسته کننده دارند. در واقع بعضی افراد قادرند که خود را به شکل خلاقانه­تری از طریق زندگی وعرصۀ خصوصی­ای که در خانه­های باغچه­دار حومۀ شهر می­گذرد اظهار کنند؛ پس محلات حومه­ای کم تراکم خود به خود پدیده­های بدی نیستندStretton, 1989:52)).

[1]. Newmen & Kenwethy

[2]. Stretton

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

در این پژوهش تراکم جمعیت در سطح محلات شهر کرمانشاه مورد مطالعه قرار می­گیرد و نتایج حاصل از تراکم جمعیت در سطح محلات با بهره گیری از روش AHP مورد ارزیابی و مقایسه قرار می­گیرد و در نهایت می­توان اهداف پژوهش را به تبیین ذیل اظهار نمود:

  • ارائه روش مطلوب توزیع تراکم جمعیت به مقصود رسیدن به تراکم بهینه در سطح شهر کرمانشاه.
  • ارائه یک مدل پیشنهادی براساس مدل AHP.
  • ارائه راهکار یا پیشنهادها.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد