تحلیلی بر نحوه توزیع تراکم جمعیتی در سطح شهری با بهره گیری از AHP

قسمتی از متن پایان نامه :

دیدگاه اکولوژیکی و اجتماعی

ازدحام جمعیتی که از پایگاه­های اجتماعی و اقتصادی متفاوت برخوردارند، به امر جدایی گزینی اکولوژیکی در محیط­های شهری می­انجامد.

عمده­ترین علت های این جدایی گزینی، هجوم و توالی اکولوژیکی مهاجرین روستایی به شهرها می­باشد. «هجوم و توالی اکولوژیکی در چهار مرحله نفوذ، هجوم، تثبیت و نهایتاً تراکم و توده شدن انجام می­گیرد» (شکویی، 1391: 34). چنین تحولاتی را می­توان در غالب شهرهای بزرگ جهان سومی و مانند شهرهای بزرگ ایران نظاره نمود که منجر به شکل­گیری حوزه­های همسان اجتماعی در شهرها می­گردد. دانشمندان علوم اجتماعی عقیده دارند که ازدحام شهری یکی از مهمترین عوامل مؤثر در شکل­گیری بسیاری از مسایل و معضلات اجتماعی جوامع انسانی می­باشد. به اعتقاد آنان ازدحام شهری مترادف با تراکم بسیار بالای جمعیت در محیط­های شهری، سقوط کیفیت زندگی و در نتیجه پیدایش فقر شهری می­باشد. «جان فریمن»[1] دریافت که ارتباط مستقیمی بین ازدحام و رفتار انسانی هست (Student Paper, 2000: 1). تحقیقات وی در این زمینه او را به ارایه نظریه تراکم، تمرکز رهنمون ساخت و آن عبارت بود از اینکه مناطق دارای تراکم بالای جمعیتی منطبق بر مناطق دارای بیشترین اندازه از مسایل و معضلات اجتماعی می­باشند.

 

2-23-3- دیدگاه سیاسی

شهرها به عنوان یکی از تقسیمات سیاسی کشورها و همچنین به عنوان مرکز تصمیم­گیری و قدرت و کانون اصلی ناآرامی­ها و آشوب­های خیابانی برعلیه نظام­های حاکم مطرح هستند.

هجوم بی­رویه مهاجران روستایی به مراکز شهری مسایل جدیدی را در محیط­های شهری ایجاد می­کند. ابتدایی­ترین نیازهای مهاجران داشتن شغل و سرپناه مناسب می­باشد. تقریبا تمام مهاجران به دلیل عدم برخورداری از پایگاه اجتماعی – اقتصادی بالا نمی­توانند جذب سیستم­های اجتماعی و اقتصادی جامعه شهری شده و در نتیجه در حاشیه قرار می­گیرند. به قول «جان فریمن»- محقّق آمریکایی – پخش توده­وار در داخل شهر به حیات خود ادامه می­دهند بدون آنکه بخشی از شهر محسوب گردد (شکویی،1391: 106-108). در چنین شرایطی مقامات محلی و همچنین مسؤولان سیاسی کشورها شاهد بعضی ناآرامی­های شهر می­شوند که از محلات ویژه­ای آغاز می­گردد و غالباً به وسیله کارگران روزمزد و مهاجران فاقد تخصص، گسترش می­یابد. مصداق بارز این ناآرامی­ها، آشوب­های خیابانی می باشد که در پاییز سال 2005 در بعضی از شهرهای اروپایی بویژه حومه پاریس به وقوع پیوست. علل این ناآرامی­ها را می­توان در عوامل چندی نظیر رکورد اقتصادی، شرایط نامطلوب اجتماعی، کمبود خدمات شهری و مقاومت ساکنان محلات دارای مساکن فرسوده و غیراستاندارد در برابر اقدامات مقامات محلی اختصار نمود (منبع قبلی: 108-106).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[1]. John Freeman

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

در این پژوهش تراکم جمعیت در سطح محلات شهر کرمانشاه مورد مطالعه قرار می­گیرد و نتایج حاصل از تراکم جمعیت در سطح محلات با بهره گیری از روش AHP مورد ارزیابی و مقایسه قرار می­گیرد و در نهایت می­توان اهداف پژوهش را به تبیین ذیل اظهار نمود:

  • ارائه روش مطلوب توزیع تراکم جمعیت به مقصود رسیدن به تراکم بهینه در سطح شهر کرمانشاه.
  • ارائه یک مدل پیشنهادی براساس مدل AHP.
  • ارائه راهکار یا پیشنهادها.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد