عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیلی بر نحوه توزیع تراکم جمعیتی در سطح شهری با بهره گیری از AHP

قسمتی از متن پایان نامه :

– ناهمواریها

کوه­های عمده شهرستان، عبارتند از بیستون، کوه فرخ­شاد در شمال، پرآو در شمال شرقی، کوه میوله در شمال غربی و سفیدکوه در جنوب شرقی شهر کرمانشاه واقع شده­اند (خرمشاهی،1375: 45).

 

3-7- آب­های سطحی

رودخانه­های مهم شهر کرمانشاه که سطح اراضی آن را پوشش می­دهند شامل رودخانه قره­سو، مرگ وراز آور می باشد و علاوه بر آن رودخانه­هایی مانند رودخانه آبشوران، رودخانه چشم بشیر، دریاچه طاق­بستان، سراب خضر الیاس و سراب نیلوفر می­باشند.

شهر کرمانشاه، شهر غنی از لحاظ منابع آبی زیرزمینی و روزمینی می­باشد که علاوه بر شکل و نوع زمین ساختی منطقه، فراوانی نزولات جوی و در تأمین منابع آبی تأثیر می­گذارد، اما شرایط دفع و هدایت آب­های سطحی (باران) در منطقه متناسب با اندازه بارندگی شهر نیست، آب­های سطحی در کرمانشاه اکثراً در جهت شیب­های اصلی شهر حرکت می­کنند که به دلیل تبعیت شیب از شکل دامنه­ها و بخش جنوبی به دلیل تنوع و گونه­گونی جهت کلی از سمت جنوب به شمال می باشد در داخل شهر، آب­های سطحی شهر به گونه عمده از دو حوزه شمالی توسط «نهر چم بشیر» و جنوبی رودخانه «قره­سو» به سوی این دو رودخانه هدایت و دفع می­شوند. قسمتی از آب­های سطحی نیز از طریق شبکه بخش­های میانی و مرکزی به نهر آبشوران سرازیر می­گردد (برومند سرخابی، 1388:54).

 

3-8- تاریخچه و وجه تسمیه شهر کرمانشاه

منطقه کرمانشاهان از دیرباز محل سکونت بشر­ها بوده می باشد ویافته­های باستان­شناسان، گواه بر پیدایش نخستین جوامع یکجانشین و کشاورز در منطقه زاگرس و کرمانشاه بوده می باشد. در تپه آسیاب در کنار قره­سو، نزدیک کرمانشاه و تپه گنج­دره در جلگه گاماسیاب، نشانه­هایی از زیستگاه­های مربوط به حدود 9000 سال پیش به دست آمده می باشد.منطقه کرمانشاهان از دیر­باز از لحاظ ارتباطی دارای اهمیت فوق العاده بوده می باشد. چنانچه دو راه مهم و پرآوازه (راه ­شاهی) و (جاده ابریشم) از این منطقه ­گذشته می باشد. پس از اسلام جاده معروف بغداد به خراسان که به راه بزرگ خراسان اشتهار دارد، از این منطقه عبور ­کرده می باشد. اهمیت ارتباطی این ناحیه به حدی بوده که به دروازه آسیا معروف گردیده می باشد. کشور ایران در دوره مادها از طریق کرمانشاه و سرپل­ذهاب به سرزمین آشور متصل می­گردید. بیشتر منابع تاریخی برآنند که بنای این شهر به دست «بهرام چهارم» بنا نهاده شده می باشد که بر امپراطوری پهناور ساسانی از سال 399-388 میلادی فرمانروایی می­کرده می باشد. حمدالله مستوفی (740 ه.ق) در کتاب نزهه­القلوب می­نویسد: «کرمانشاه که در کتب قرمسین یا قرماشین نوشته­اند از اقلیم چهارم می باشد، بهرام بن شاپور ذوالاکتاف ساسانی ساخت و قباد بن فیروز ساسانی تجدید عمارتش کرده و در آن، جهت خود عمارت­ عالیه ساخت».

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در این پژوهش تراکم جمعیت در سطح محلات شهر کرمانشاه مورد مطالعه قرار می­گیرد و نتایج حاصل از تراکم جمعیت در سطح محلات با بهره گیری از روش AHP مورد ارزیابی و مقایسه قرار می­گیرد و در نهایت می­توان اهداف پژوهش را به تبیین ذیل اظهار نمود:

  • ارائه روش مطلوب توزیع تراکم جمعیت به مقصود رسیدن به تراکم بهینه در سطح شهر کرمانشاه.
  • ارائه یک مدل پیشنهادی براساس مدل AHP.
  • ارائه راهکار یا پیشنهادها.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه