شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل عدالت فضایی در نقاط شهری با تأکید بر تسهیلات عمومی شهری با بهره گیری از مدل AHP

قسمتی از متن پایان نامه :

کارکرد فرهنگی

از آنجایی که شهر گرگان مانند شهرهای قدیمی ایران به شمار می رود، همچنین شرایط طبیعی خاص این منطقه باعث شده که همواره مورد توجه صاحبان علم و هنر باشد، در این شهر فرهنگ و ادب و هنر اهمیت فراوانی دارد و همین امر باعث شده که مراکز فرهنگی متعددی در این شهر احداث گردد. مانند این مراکز می توان تالار فخرالدین اسعد گرگانی که تنها تالار بزرگ شهر و محل برگزاری جشنواره های فرهنگی، هنری و … می باشد را نام برد.

سرانه کاربری فرهنگی در مقیاس محله که شامل کانون های فرهنگی می باشد معادل 0.02 مترمربع به دست آمده که از سرانه های استاندارد پایین تر می باشد.کاربری فرهنگی مقیاس فرا محله ای با سرانه ای معادل 0.20مترمربع شامل قلم سرای ادبیات، موزه کاخ گلستان، حوزه هنری، سینما عصر جدید و بهمن، کتابخانه های میرفندرسکی، حافظ، میرداماد، تالار فخرالدین اسعد گرگانی، فرهنگسرای در دست احداث، کانون فرهنگی طه و موزه گرگان می باشد. در مجموع می توان گفت کاربری فرهنگی با سرانه ای معادل 0.23  مترمربع از سرانه های پیشنهادی برای این کاربری به ویژه در سطح محله کمتر می باشد.

کارکرد مذهبی

با در نظر داشتن سابقه ورود دین اسلام و مذهب تشیع به این منطقه و اعتقادات خاص مردم، تکایا، مساجد و زیارتگاههای بسیاری در شهر گرگان هست که بعضی از آنها دارای قدمتی بس طولانی هستند. مردم شهر در نگهداری و مرمت این اماکن توجه بسیار زیادی دارند، به سبب وجود اماکن مذهبی متعدد و اعتقادات مذهبی مردم، این شهر را در قدیم الایام دارالمؤمنین می نامیدند.

کاربری مذهبی نیز در کل با سرانه ای معادل 0.325 مترمربع در مقایسه با استانداردهای موجود بیانگر کمبود می باشد، لازم به تبیین می باشد این کاربری به دلیل ناکافی بودن اطلاعات موجود بر حسب سطوح عملکردی تفکیک نشده و لذا سرانه آن در سطوح مختلف محله ای و ناحیه ای نیز ارائه نشده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– آیا تسهیلات عمومی شهر گرگان بر اساس قایلیت دسترسی و کارایی نسبت به توزیع جمعیت عادلانه توزیع شده می باشد؟

– آیا توزیع تسهیلات عمومی شهری در نواحی شهری گرگان از خود همبستگی فضایی برخوردار می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه