عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیلی بر نحوه توزیع تراکم جمعیتی در سطح شهری با بهره گیری از AHP

قسمتی از متن پایان نامه :

شهر و نظریه­های اجتماعی

تحولات اقتصادی – اجتماعی قرن هجدهم و نوزدهم، کلان شهرها، شهر، ناحیه­هاو مجتمع­های عظیم را به وجود آورد. در این زمان با گسترش شاهراه­ها، اختراع­ها، تمرکز صنایع، مهاجرت­های روستایی، تراکم جمعیت و آلودگی، دگرگونی­های اساسی در ساختار و بافت شهرها به وجود آمد؛ بدین ترتیب نظمی که در دوره­های پیش حاکم بود از بین رفت و عملکرد شهر دگرگون و انقلاب صنعتی بر شهر مسلط گردید. در این زمان و همچنین پس از قرن بیستم نظریه­های متعدد شهری برای ساماندهی فضایی شهرها به خصوص شهرهای بزرگ ارائه می­گردد که عبارتند از:

2-22-1- مکتب مدرنیسم یا کارکردگرایی

این مکتب در فاصله دو جنگ جهانی اول و دوم شکل گرفت و یک دهه بعد از جنگ جهانی دوم به اوج شکوفایی خود رسید، بیش از سایر جنبش­های فکری در شکل­گیری و رشد عمودی شهرها قرن بیستم تأثیر اعمال کرده و در عین حال مورد انتقاد واقع شده می باشد. خواسته­های پیروان این مکتب در منشور آتن تجلی یافته می باشد و از اصول آن می­توان به این موارد تصریح نمود: کلیت­گرایی در طراحی شهری، تفکیک فضایی عملکردهای شهری، تأکید بر بلندمرتبه­سازی در تأمین مسکن به مقصود دستیابی به نور آفتاب، هوای سالم و فضای سبز، اهمیت دادن به اتومبیل در حمل و نقل شهری و تولید انبوه جهت صرفه اقتصادی (صدوقیانزاده، 1375: 20-19). می­توان گفت که در مدرنیسم، تراکم بالا و جدایی عملکردها محور اصلی ساماندهی شهری می باشد. این گروه عقیده دارند زمین بایستی از هر کاربری آزاد گردد و شهر در فضای سبز به شکل عمودی ایجاد گردد (زیاری، 1390: 15).

 

2-22-2- مکتب مگا استراکچرالیسم (فن­گرایی)

این نظریه از دو جهت بر زندگی در تراکم­های بسیار بالا تأکید دارد؛ یکی به لحاظ جوابگویی به افزایش جمعیت در آینده و دیگری به خاطر حفظ اراضی مزروعی، مگافرم از امکانات تکنولوژی مدرن حداکثر بهره گیری را نموده و بر این اساس بایستی هدف کارایی و راحتی را کاملاً تأمین کرده باشد (لینچ، 1376: 514).

پیروان این دیدگاه عقیده دارند که شهرسازی مدرن نتوانسته بطور کامل از فن بهره گیری نماید، بایستی تکنولوژی هندسه را ارتقاء داده به طرف سازه­های پیچیده و مصالح جدید، قدم برداریم. تکنولوژی مدرن به ما این امکان را می­دهد که در آینده­ای نزدیک هر موقع نیاز باشد، سکونتگاههای پیشرفته­ای طراحی کنیم که هم سطح زمین برای کشاورزی آزاد باشد و هم محل دلپذیر و دور از آلودگی (تهویه مصنوعی) برای بشر تدارک ببینیم (صدوقیانزاده، 1375: 28)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

در این پژوهش تراکم جمعیت در سطح محلات شهر کرمانشاه مورد مطالعه قرار می­گیرد و نتایج حاصل از تراکم جمعیت در سطح محلات با بهره گیری از روش AHP مورد ارزیابی و مقایسه قرار می­گیرد و در نهایت می­توان اهداف پژوهش را به تبیین ذیل اظهار نمود:

  • ارائه روش مطلوب توزیع تراکم جمعیت به مقصود رسیدن به تراکم بهینه در سطح شهر کرمانشاه.
  • ارائه یک مدل پیشنهادی براساس مدل AHP.
  • ارائه راهکار یا پیشنهادها.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد