تحلیلی بر نحوه توزیع تراکم جمعیتی در سطح شهری با بهره گیری از AHP

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

دوران قبل از قاجار

این دوران در حقیقت دوره شکل­گیری و توسعه کالبدی شهر قدیم کرمانشاه می باشد. در همین دوران هسته اولیه شهر نیز شکل می­گیرد. در دوره صفویه شهر کرمانشاه به هویت شهری و اجتماعی خود دست می­یابد و در مسیر راه ابریشم به شهری کوچک تبدیل می­گردد. این جایگاه با رسمی شدن مذهب تشیع در ایران در عصر صفویه و گشایش راه کربلا موجب تقویت شهر گردید. هسته اولیه شهر در پیرامون بازار شکل گرفت و بعدها توسعه کالبدی شهر با شکل شعاعی– مرکزی بر گرد این هسته توسعه پیدا نمود. در دوران افشاریه و در زمان نادرشاه افشار، شهر کرمانشاه اهمیت زیادی به لحاظ نظامی پیدا نمود که با ساخت قلعه نادری این شهر به یک دژ نظامی تبدیل گردید. در دوره زندیه رشد و توسعه شهر مدت­ها دچار رکود می­گردد، اما بعدها آرامش به شهر بر می­گردد (گزارش اداره کل مسکن و شهرسازی استان کرمانشاه، 1376: 75).

 

3-9-10-3- دوران قاجاریه

در این دوره شهر اهمیت خاصی می­یابد و آثاری زیرا دیوانخانه شهر، میدان توپخانه، سربازخانه شهری و حمام­ها و مساجد متعدد احداث می­گردد.در دوره قاجاریه، محمدعلی­میرزا دولتشاه حاکم این شهر می­گردد. کرمانشاه کنونی بازمانده و صورت استمرار یافته حکمرانی دولتشاه می باشد. در اواخر دوران قاجار شهر کرمانشاه دارای جمعیتی در حدود 60000 نفر می­گردد. در این دوره شهر رونق و رشد می­یابد.

در سال 1850 میلادی، گروهی از نقشه­برداران روسی، نقشه مشروحی از شهر کرمانشاه تهیه کردند که در زیر به توصیف آن نقشه می­پردازیم:

شهر کرمانشاه در پنج کیلومتری غرب رودخانه قره­سو واقع شده ­می باشد؛ و از هر طرف با دیوار خشتی محصور می باشد. بزرگترین طول شهر از شمال شرق به جنوب غربی یک هزار و پانصد متر و بزرگترین عرض از شمال به جنوب در حدود یک هزار و دویست متر می باشد. شهر کرمانشاه در این زمان چهل هزار سکنه دارد. شهر به 6 محله تقسیم گشته می باشد: محله فیض­آباد، محله توی­شهر، علاف­خانه، برزه­دماغ، محله ملاعباس­علی و محله قره­باغ. شهر دارای 7 دروازه می باشد به نام­های دروازه قلعه­حاجی­کریم، دروازه بالااصفهان، دروازه پایین­اصفهان، دروازه چیاسرخ، دروازه عمر­مل، دروازه فیض­آباد و دروازه شاه­نجف و سه میدان در شهر هست به نام میدان­های توپخانه، سربازخانه و علاف­خانه و نام 11 آبادی در اطراف آن ذکر گردیده می باشد.

نقشه استخوان­بندی کرمانشاه، در پایان جنگ­ جهانی اول به گونه­ای تحسین برانگیز در تاریخ 4 مارس 1919 به مقیاس 12 اینچ پیاده شده ­می باشد. این نقشه توسط بخش تدوین نقشه، در ستاد فرماندهی نیروی عملیاتی بین­النهرین، از روی کنار هم­چینی عکس­های هوایی به مقیاس (6000 /1) تهیه ­شده می باشد. براساس نقشه­ای که در سال 1298 شمسی (1919 میلادی) توسط عکس هوایی از کرمانشاه گرفته­ گردید می­توان گفت شهر در این دوره شامل تمامی عناصر یک شهر کوچک بوده می باشد (منبع قبلی: 76).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

در این پژوهش تراکم جمعیت در سطح محلات شهر کرمانشاه مورد مطالعه قرار می­گیرد و نتایج حاصل از تراکم جمعیت در سطح محلات با بهره گیری از روش AHP مورد ارزیابی و مقایسه قرار می­گیرد و در نهایت می­توان اهداف پژوهش را به تبیین ذیل اظهار نمود:

  • ارائه روش مطلوب توزیع تراکم جمعیت به مقصود رسیدن به تراکم بهینه در سطح شهر کرمانشاه.
  • ارائه یک مدل پیشنهادی براساس مدل AHP.
  • ارائه راهکار یا پیشنهادها.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه